Tetralógia, zložená z kníh Hlahol zjavenia božej všemohúcnosti, Zámok v krajine leta, Básnikov dom a Krása neba. Jedná sa o rozsiahly islandský román s názvom Svetlo sveta. Zdá sa samotný názov diela poukazuje na istý kresťanský motív, síce tu nevylieza príliš do popredia. Hlavnou postavou knihy je básnik Ólaf Kárason Ljósviking, ktorý si básničkami zarába na živobytie. Píše, opisujúc krásy sveta. Je však aj humoristom.
Román bol napísaný pred 2. svetovou vojnou a v Nemecku Treťou ríšou neuznaný a zavrhnutý. Práve Hitlerove Nemecko sa tu odzrkadľuje, síce v islandských pomeroch a v postavách. Prostredia majú islandskú naturelu-od mora až po ľadovec. Dej je umne popretkávaný peknými básňami. Je to určite náročnejšie dielo, aj čo sa výrazových prostriedkov týka.
„Ako si človek celý život ustiela, tak si v starobe ľahne.“
„V skutočnosti nikto na svete nie je takí opustení ako starí ľudia.“
„Nemať nikoho, to je choroba.“
„Bývali časy, keď pevne veril, že v tejto knihe sa skrýva tá nepochopiteľná útecha.“
„Každý, kto plače, váži si život.“
„Niet väčšej blaženosti než dvaja ľudia a slnko.“
„Vládla tu príjemná pohoda a poriadok, čo vytvárajú teplo domova, ktoré je vzácnejšie než všetky bohatstvá.“
„Byť sám, to znamená byť básnikom.“
„Pekné je byť spolu, ale pekné je i lúčiť sa.“
„Zo všetkého nedokonalého, čo ľudia stvorili, sú bohovia najnedokonalejší.“
Autor Halldór Laxness je celosvetovo známy. V roku 1955 získal Nobelovu cenu za literatúru. Podľa Wikipédie bol prozaik, básnik, esejista, dramatik a prekladateľ. Vyrastal na farme, na gymnázium chodil v Reykjavíku, istý čas svojho života strávil v kláštore. Hodnotenie:8/10
Teším sa, ak to nájdem. Čítal som Snorri... ...
Celá debata | RSS tejto debaty